KONKURSY / FESTIWALE

Finał Powiatowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych

W dniu 18 stycznia 2024 w Raciborskim Centrum Kultury odbył się finał Powiatowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych, których organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu.

Tegoroczną edycję przeglądu honorowym patronatem objęli: Śląski Kurator Oświaty oraz Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda. Celem Przeglądu jest kultywowanie tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz pobudzanie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży związanej z przeżywaniem Bożego Narodzenia. Podczas samego Przeglądu, w dniu 9.01.2024, na deskach RCK można było pooglądać 10 spektakli ze szkół i placówek Powiatu Raciborskiego, a jury w składzie: Irena Hlubek i Marek Rapnicki oceniało dobór właściwego repertuaru, grę aktorską, dykcje i emisję głosu, zagospodarowanie przestrzenne sceny czy użyte stroje i rekwizyty.

Podczas finału natomiast zaprezentowały się dwie grupy, wyłonione z grupy laureatów: nagrodzony pierwszym miejscem w kategorii klas 4-8 spektakl „Przajmy Mikołajowi”, przywieziony z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Raciborzu oraz spektakl raciborskiej Trzynastki pt. „Królowa Śniegu”, który okazał się w tym roku najlepszy i dostał nagrodę Grand Prix Przeglądu. Oprócz poszczególnych miejsc – w Przeglądzie przyznano dwie indywidualne nagrody aktorskie oraz nagrodę za poruszone w spektaklu kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Finałowi towarzyszyło rozdanie nagród przez Wicestarostę Raciborskiego, Marka Kurpisa i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Agnieszkę Busuleanu-Jaksik oraz omówienie przez Irenę Hlubek spektakli konkursowych.

PROTOKÓŁ