Plener malarski w Rudach

18 sierpnia 2023 roku odbył się Plener Malarski w Rudach dla dzieci i młodzieży Powiatu Raciborskiego oraz wychowanków kół plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.

Była to kolejna działalność w ramach akcji Wakacje w Powiecie. Dzięki uprzejmości i współpracy z PKS Racibórz, cała grupa młodych twórców bezpiecznie dotarła na miejsce. Grupę przywitał i oprowadził po Starym Opactwie dr Grzegorz Tomasiak (Były wychowanek MDK Racibórz z pracowni Agnieszki Chmieleckiej). Zwiedzaliśmy obiekt poznając ciekawą historię tego miejsca. Romańsko–gotyckie opactwo w Rudach w powiecie raciborskim, funkcjonuje jako Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy, łącząc w sobie Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej oraz Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej. Obiekt znajduje się na Szlaku Cysterskim. Uczestnicy pleneru zwiedzili również galerię artystyczną znajdującą się na terenie Opactwa oraz pracownię ikon, które tworzy dr Grzegorz Tomasiak. Koncepcja jego prac malarskich koncentruje się wokół możliwości wykorzystania alfanumerycznego, dwuwymiarowego matrycowego kodu – modularnego i stałowymiarowego w procesie pisania i czytania ikon w treści odwołujących się do Starego i Nowego Testamentu, Pisma Świętego.

Podczas twórczych działań w parku, mali artyści tworzyli prace malarskie. Tym razem tematem był „Świat makro ukryty w trawie”. Uczestnicy malowali z natury i wyobraźni. Na obrazach pojawiły się ślimaki, motyle, pajączki i wiele innych barwnych żyjątek.